Praca na wysokościach – czy jest niebezpieczna?


praca na wysokości

Niemal każdy widząc osobę pracującą na wysokości, docenia odwagę, jaką muszą odznaczać się kandydaci wykonujący tę pracę. Bardzo często zbierają się tłumy gapiów, gdy widzą człowieka zwisającego na cienkiej linie, który na przykład myje fasadę dziesięciopiętrowego budynku. Dla zwykłego człowieka praca na wysokości kojarzy się z czymś niezwykle niebezpiecznym, ale czy na pewno tak jest?

Oczywiście wypadki zdarzają się wszędzie, jednak okazuje się, że w pracy na wysokościach wcale nie są częstsze, niż w innych miejscach. Dzieje się tak dlatego, że osoby, które wybrały tego typu zawód, nie mają lęku wysokości, podchodzą bardzo ostrożnie, do swojej pracy, są zabezpieczone przed spadnięciem różnego rodzaju sprzętami, a nim rozpoczną pracę, przechodzą wiele specjalistycznych kursów, na przykład: kurs montera rusztowań, kursy wysokościowe, szkolenia do pracy na wysokości i wiele, wiele innych.

Pamiętajmy, że jadąc do pracy, czy nawet zasiadając wygodnie przy biurku, nasza czujność jest osłabiona. Wykonujemy wiele schematycznych zadań każdego dnia, czujemy się bezpiecznie, co sprawia, że nasza adrenalina jest na bardzo niskim poziomie. W pracy na wysokości natomiast ryzyko jest nieco większe, w związku z czym, każdy pracownik podchodzi z rozwagą i należytą ostrożnością do wykonywanych przez siebie zadań.

Podobnie sprawa wygląda w innych zawodach z branży budowlanej. Każdy operator dźwigu, czy chociażby koparki wie, że jednym zbyt gwałtownym ruchem, może spowodować śmiertelny wypadek. Ogromna odpowiedzialność, która ciąży na ludziach z branży budowlanej sprawia, że bardzo często podchodzą oni z wielką ostrożnością, a wręcz pietyzmem, do wykonywanych zadań.

Sprawdź Irata