Jak zostać hydraulikiem?



Hydraulik jest jednym z wysoko cenionych zawodów, gdyż pozwala zdobyć konkretny fach, dzięki któremu można znaleźć dobrą posadę. W ramach podstawowego zakresu obowiązków znajdują się montaż i naprawa instalacji hydraulicznych (np. centralnego ogrzewania). Hydraulik jest także wzywany do montażu, konserwacji lub naprawy instalacji wodociągowej. Zakres usług sprawia, że dobry hydraulik jest poszukiwanym fachowcem.

Od czego zacząć karierę hydraulika?

Osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu hydraulika powinny ukończyć np. szkołę zawodową o profilu hydraulicznym lub wybrać technikum. W szkołach tych uczeń pozna podstawowe informacje z potrzebnego mu zakresu wiedzy. Karierę hydraulika można także rozpocząć później przez udział w kursach organizowanych przez wiele firm dla przyszłych hydraulików. Na kursie można szybko zdobyć podstawy teoretyczne. Następnie konieczna jest nauka i zdobywanie praktyki pod okiem starszych stażem kolegów. Dzięki temu fachowiec zdobywa praktyczne umiejętności. Jako niedoświadczony hydraulik można pracować w grupie lub pod okiem wyszkolonych i mających już spore doświadczenie osób.

Kto może zostać hydraulikiem?

Osoba chcąca świadczyć usługi hydrauliczne powinna posiadać zdolność logicznego myślenia i kojarzenia faktów czy umiejętność przewidywania skutków swoich działań. Przyszły hydraulik musi również działać zgodnie z procedurami oraz zgodnie z harmonogramem. Wykonywanie zawodu hydraulika jest związane z wykonywaniem pracy o różnych godzinach, nawet w dni świąteczne (gdyż awarie się zdarzają). Z uwagi na fakt, że hydraulik pracuje z różnymi klientami powinien on wykazywać się komunikatywnością, cierpliwością, umiejętnością słuchania i doradzania. Dobry hydraulik rozwiąże problemy i rozwieje wszelkie wątpliwości swoich klientów. Na chęć zostania hydraulikiem może także wpływać oferowane wynagrodzenie. Obecnie hydraulicy, którzy nie potrzebują wsparcia osób trzecich, mogą liczyć na wynagrodzenie w okolicach 4000 zł. Hydraulicy nie narzekają na brak pracy. Dla oczekujących więcej zalecana jest praca w jednym z krajów Europy Zachodniej. Warto jednak wtedy znać, co najmniej w stopniu komunikatywnym język powszechnie używany w danym kraju. Zawód hydraulika ma swoje plusy jak:
– zawód, na który zawsze będzie zapotrzebowanie,
– dobre zarobki,
– możliwości rozwoju.
Z kolei do minusów tego zawodu można zaliczyć:
– konieczność zdobycia doświadczenia przed rozpoczęciem pracy na samodzielnym stanowisku,
– duża odpowiedzialność za wykonaną pracę.